Vyjádření Svazu chovatelů koní Slovenského teplokrevníka v ČR (CS) k problematice výskytu WFFS.

Problém WFFS (Warmblod Fragile Foal Syndrom) je v chovatelské veřejnosti v poslední době velmi diskutovanou otázkou. Projev tohoto syndromu je jednoduše dědičný, je vázán na jeden gen, jeden alelický pár, přičemž nositelem syndromu je alela recesívní. Syndrom je dědičný s úplnou dominancí, to znamená, že projev syndromu je možný pouze v případě, že se sejdou dvě recesívní alely. U heterozygotů, u nichž je pouze jedna alela nositelem syndromu, a samozřejmě u dominantních homozygotů, se syndrom neprojeví. Bohužel však heterozygoti pak polovině svého potomstva alelu s tímto syndromem předávají.

Z dosavadních zkušeností testování koní v zahraničí na výskyt WFFS můžeme usuzovat, že v populaci sportovních koní se vyskytuje zhruba do 5% heterozygotů, to znamená koní nesoucích jednu recesívní alelu s tímto znakem. Vzhledem ke krevní provázanosti našeho chovu s chovem zahraničním můžeme i v populaci našich koní očekávat stav podobný. Pravděpodobnost setkání dvou recesívních alel, a tím pravděpodobnost projevu tohoto syndromu je tedy velmi malá. Přesto ztráta každého hříběte, což projev tohoto syndromu zpravidla způsobuje, je pro chovatele bolestná.

Svaz CS se rozhodl nadále požadovat vyšetření na WFFS u hřebců nově zařazovaných do plemenitby v rámci plemenné knihy CS, kteří budou fyzicky na území České republiky v plemenitbě působit. U těchto hřebců svaz CS majitelům hřebců uhradí náklady na provedení tohoto testu. Výsledek vyšetření bude zveřejněn, ale nebude mít vliv na rozhodnutí o zařazení hřebce do plemenitby. Cílem tohoto opatření není vyloučit kvalitní plemeníky, heterozygoty v tomto znaku z plemenitby, ale podat informaci. Chovatelé tak budou mít možnost, především při znalosti výsledku vyšetření vlastní klisny na tento syndrom, sami posoudit, jakému případnému riziku se vystavují. U stávajících plemenných hřebců svaz CS jejich majitelům doporučuje vyšetření na WFFS provést a jeho výsledek zveřejnit, což je jistě i v zájmu solidního přístupu k chovatelům. Svaz CS rovněž doporučuje majitelům plemenných klisen provést vyšetření na WFFS. U klisen po absolvování zkoušek výkonnosti pak svaz CS uvažuje o finanční podpoře na provedení tohoto testu.

V Mněticích dne 1.2.2019.

Zpracoval Ing. Zdeněk Müller, CSc., předseda svazu CS.

<< Zpět

www.studbookcs.cz