Výběry hřebců do plemenitby PK CS - 11. ročník
4.- 5. 12.2009, Hradištko u Sadské

Foto 1

K letošnímu výběru se sešlo 6 dvouletých a 4 starší hřebci. V tradičně dobře připraveném areálu JŠ Equus Kinský proběhlo 2 denní hodnocení hřebečků. Po oba 2 dny jsou posuzováni v pohybu a skoku ve volnosti, je posouzen exterier, původ a zdraví koně... Je používána metodika " pozitivního výběru ", tedy hledá se důvod, proč zrovna ten či onen hřebec má být vybrán, co nového a důležitého může do chovu přinést. Vysoká náročnost na sportovní výkony s sebou nese potřebu zařadit pouze jedince s výrazně nadprůměrným exterierem , původem a schopnostmi. Tento nelehký úkol na sebe vzala komise ve složení Ing. František Petřík, MVDr. Vladimír Tlučhoř, MVDr. Otakar Chvátal, Ing. Dušan Vantroba a Ing. Jiří Meloun. Komentování akce se ujal MVDr. Vít Holý.

Foto 2
Foto 3

Foto 4

Mezi 2letými hřebci byl za typ a pohlavní výraz nejlépe hodnocen ASTICO / Abke - Argentinus / , v pohybu byl nejlepší SAGITTA / Sandreo - Rhodium /, za skok dostal nejvyšší známky CONTROL ME / Contact Me - Latus II /. Po celkovém součtu bodů se na 1. místě umístil SAGITTA plemene CS chovatele a majitele Ing Z. Müllera z Mnětic. Hřebec se velmi dobře pohyboval ve všech chodech a i přes drezurní původ předvedl kvalitní skokový projev. ( pohyb 9, skok 8.3 ). Rovněž vnitřní vlastnosti byly hodnoceny vysokými známkami ( 8.6 ). Vytknout by se dala síla kostry a drobné nedostatky ve fundamentu. Celkově získal 8.2 bodu. Jeho otcem je drez. hřebec KWPN Sandreo po Sandro Hit , matka Wolita po Rhodium, bába Jolita je po Purioso. V Sagittovi tak přichází zejména krev Sandro Hita, otce více jak 100 plemeníků, např.Stedinger, Sir Donnerhall, Sancisco, Sandro Bedo, Show Star , San Remo ....- vítězové körungů, testů hřebců a bundesšampioni. Hřebec bude působit v ERC Mnětice.

Foto Sagitta
SAGITTA

2. místo obsadil s hodnocením 7.8 bodu hřebec CONTROL ME ( Contact Me - Latus II - Cor de la Bryere ) B. Starnovského který vynikl ve skoku a vnitřních vlastnostech , slabší byl v pohybu. Oprávnění k plemenitbě tak získal 3. v pořadí - CATEX, holst. po Catoki z N- Marina po plnokrevném Exorbitant xx. Bába Zerina je po Leonardo I po Lord, původ doplňuje ve 4. generaci Calypso I. Majitelem je p. B. Starnovský z Prahy. Catex vynikal ve skoku i v pohybu, jeho až přílišný temperament by měl být možná zohledněn při výběru připařovaných klisen. Celkově získal 7.7 bodu.

Foto Catex
CATEX

I ostatní hřebci byli dobře připraveni a předvedeni, majitelům i chovatelům patří dík a při dalším využití ve sportu mohou získat licenci k plemenitbě na základě výsledků ve sportu.

Ze čtyř předvedených starších hřebců byli trvale uchovněni:

18ti letý FLYINGE GARIBALDI ( Robin Z - Swift - Ciceron ) má za sebou dlouhou a úspěšnou skokovou karieru na úrovni GP a Poháru národů, měl dokonce kvalifikaci na OH Atény. Hřebec je korektní s výborným pohybem a charakterem ( maj. K. Půlpánová, Maršovice ).

4 letý AREZZO P> ( Le Tot de Semily - Voltaire - Zadok ) E. Martínkové z Býchor a P. Procházkové z Nebovid absolvoval úspěšně test hřebců v Písku. Velmi korektní a líbivý, pohybově nadaný a charakterní hřebec má nabitý původ skokovými esy. Le Tot de Semily dal do chovu 85 synů a patří k pilířům franc. chovu. Jeho žezlo po jeho smrti převzal vynikající syn Diamant de Semily, otec Diarada a Lagona a v GP září Itot de Chateu ( B. Mändli ) a Ashley ( M. Whitaker ). V testu hřebců byl AREZZO P hodnocen 7.88 b., za skok 8.1, za výcvik 9.7 !

Foto Flying Garibaldi 901
Foto Arezzo P
FLYINGE GARIBALDI 901 AREZZO P

Na základě vítězství ve finále drez. KMK 5tiletých získal licenci LÍSTEK ( Carismo - Riverman - Przedswit XIII- 52 ) Chovatel a majitel J. Kotyza Deštné v Orl. horách. Otcem je suverénní vítěz HLP z Adeheidsdorfu Carismo ( 146 index ! ) , rodina je drezurně prověřená do st. T , bába Linka dala vítěze Českého drez. Poháru 08 valacha LITTLE JOE ( Landos ).MVDr. Vít Holý - SCHCS
vit.holy@email.cz


Výsledkový protokol

Dvouletí hřebci – fotogalerie (autoři Jan Kameník a Běla Fialová):

<< Zpět