Trakehner Hengstmarkt 2009 - Neumünster - GER

Dlouholetý zájem nás již 20tým rokem zavedl do Neumünsteru - světového centra chovu trakénů. Týden před körungem holštýnů se v Holstenhalle pravidelně sejdou příznivci trakénských koní z celého světa.

Toto jediné čistokrevné sportovní plemeno (musí prokázat 5 čistých generací původu) zanechalo nesmazatelnou stopu v chovech sportovních koní celého světa. Plemenné knihy královských trakén sahají do roku 1732 a kolem roku 1900 tvořili tito koně 90% stavu v armádách celé Evropy. U zrodu stál východopruský koník "schweik", který byl dále zušlechtěn anglickými a arabskými plnokrevníky. Vrcholem slávy byl pro trakény bezesporu olympijský rok 1936 v Berlíně, kde Němci, vyzbrojeni převážně čistými trakény, získali všechny medaile. A vzpomeňme ještě legendárního Abdullaha, zlatého a stříbrného na OH 1984 v Los Angeles, superskokana Almox Printse nebo drezurní hvězdu Biotopa Dr R. Klimkeho. Současnou světovou hvězdou je zas syn Gribaldiho (Kostolany) Totilas (E. Gal) - který až šokujícím způsobem vyhrál Mistrovství Evropy v drezuře 09.
K tomu ještě můžeme přičíst nejdražší 2leté hřebce hannoverského körungu posledních let po trakénských hřebcích Hohenstein a Hofrat - 500 a 800 tisíc euro!

Kostolany
Gribaldi
Kostolany (Enrico Caruso)
Foto: www.gestuet-haemelschenburg.de
Gribaldi (Kostolany)
Foto: www.uytert.nl

K letošnímu körungu se dostavilo celkem 60 2letých hřebečků, kteří byli po 3 dny hodnoceni komisí ve skoku ve volnosti, pohybu ve volnosti, předvedení na ruce a statickém posouzení exterieru. K vidění byli potomci drezurních a skokových liní. Tradiční je již vliv Caprimond - Hohenstein, letos zejména přes hřebce Herzensdieb, očekával se i první výsledek v chovu bundeschampiona Imperio (Connery) a tradičně výborně se prezentovali plemeníci Gribaldi, Kostolany, Lauries Crusador xx ... 2 elitní skokany zajistil hřebec Hirtentanz (Axis - Kostolany), vycházející hvězda skokových soutěží v Německu. Dobře se prezentoval Grafenstolz (Polarion), úspěšný účastník bundesšampionátu ve všech 3 disciplinách ( ! ) a skokovou senzaci předvedl syn Cheopse (Cherson - Almox Prints) Come Close, který po právu získal za svůj výkon známku 10. Vybráno bylo nakonec 21 hřebců , 6 z nich obdrželo premii. Vítězem körungu se stal nakonec KENTUCKY po Donaufels, linie Hohenstein, Caprimond z matky St. Pr u. Pr. Stute Kaiserin (EH Lehndorfś - dále Mahagoni) Kaiserin byla šampionkou trak. klisen Německa 2004, je pravou sestrou GP drez. vítěze plemeníka Kaiser Wilhelm a její pravá sestra Kandela je matkou letos rovněž licentovaného hřebce Kandelus. Kvalitě hřebce odpovídala i jeho cena v dražbě 250 tisíc euro. 1.reservní vítěz pak byl All Inclusive po Gribaldi ( Kostolany) z St Pr u. Pr. St. Aller Beste po Buddenbrock (Sixtus). V dražbě byl oceněn částkou 240 tisíc euro.

Hříbata docílila v dražbě průměrnou solidní cenu 6.500 euro a mladé klisny byly oceněny průměrem 13.700 euro.

Celkový dojem z dražby, kde proti loňsku ceny vzrostly o cca 15 % byl, že zájemci se zvolna " otřepávají " z celosvětové krize a očekávají lepší časy. Snad se tato skutečnost promítne i k nám. Kupující státy byly kromě Německa USA, Kanada, Belgie, Dánsko....

Součástí körungu je i šampionát 3letých klisen , ve kterém zvítězila St.Pr. u. Pr. Stute Gänseblümchen (Gondoliero - StPr u PrSt. Grand Dame po Kennedy) - chovatel a majitel Gest. Neustadt Dosse. V dražbě putovala do Belgie za 39 tisíc euro.

Opravdovou lahůdkou bylo v rámci Gala večera předvedení plemeníka Hofrata ( Gribaldi po Kostolany ) v těžkém küru za živého klavírního doprovodu Rachmaninova koncertu G dur...

Hřebcem roku 09 se stal dnes již 24letý KOSTOLANY (Enrico Caruso - Kapstadt po Falke) - chovatel a majitel Otto Langels, Gestut Hammelschenburg. Kostolany byl zastoupen snad v celé třetině předvedených hřebců a je opravdovou žijící legendou, předávající drezurní i skokové vlohy. Největší slávu mu udělala v posledních letech vynikající drezurní klisna Blue hors Matineé (Silvermoon) a výše zmíněný mistr Evropy Totilas (Gribaldi).

Návštěva Neumünsteru ukázala i letos, že přes neoddiskutovatelnou popularitu holštýnů, hannoveránů či holanďanů má trakénský kůň stále své místo ve světové plemenitbě a sportu. Vynikající exterier, intelekt a pohybové vlastnosti ho řadí do špičky chovu a sportu.

Imperio
Kentucky
Imperio (Connery - Balfour xx)
Foto: www.lfl.bayern.de
Vítěz körungu 2009 Kentucky (Donaufels)MVDr. Vít Holý - SCHCS
vit.holy@email.cz


Informace o vítězství hřebce Imperio na bundeschampionatu 08 najdete na: http://www.trakehners-international.com/event_bucha08.html

Hřebce Kostolany a Enrico Caruso najdete na http://www.gestuet-haemelschenburg.de/html/hengste.html

<< Zpět