Martinický šampionát mladých koní 5. – 8. srpna 2012

Ve dnech 5. – 8. srpna 2012 se v areálu JS Equitana Martinice konal 2. ročník Martinického šampionátu mladých koní. Této úspěšné akci, nesoucí název Tour prof. Magdaleny Hrabánkové, se dostalo značné publicity, nejen pro vypsanou celkovou dotaci překračující milion korun.
Podoba šampionátu pro čtyř až osmileté skokové koně je inspirována mistrovstvím světa mladých koní v belgickém Lanakenu. Klasické skokové soutěže jsou vypsané pro hřebce, klisny i valachy příslušných ročníků. K vidění byli nejkvalitnější mladí koně z ČR a startovní listiny byly obohaceny též zahraniční účastí. Všechny ročníky absolvovaly 2 kvalifikační kola ve čtvrtek a v pátek. Nekvalifikovaní koně se pak mohli v sobotu zúčastnit soutěží poslední šance, ti šťastnější kvalifikovaní pak poměřili síly v nedělním finále. Sobotní dění doplnil bohatý doprovodný program.

V kategorii čtyřletých koní odstartovalo v první kvalifikaci 38 koní. Po druhém kvalifikačním kole postoupilo do finále 32 koní. V neděli absolvovalo 17 koní parkur čistě, po rozeskakování zvítězil hřebec DOUBLE HOPE (KWPN, Calvaro Z) s Ing. Milanem Pěchoučkem z JK Tachov, před klisnou DAYTILLOU (KWPN, Chiquitin la Silla) s Janem Zwingerem ze Stáje Zwinger a valachem DOUGLASEM – S (KWPN, Douglas) s Janem Štětinou z JS Schneider. Nadvládu příslušníků plemenné knihy KWPN prolomil až na sedmém místě slovenský teplokrevník (CS) LOMICAR (Lordano – Miracle po Carthago Z) s Jiřím Papouškem z JK Všetice. Chovatelem a majitelem Lomicara je Josef Taks z Načeradce. Osmá umístěná GARJANA (ČT, Quick Lauro Z – Gartina po Corsár) s Tomášem Navrátilem je vnučkou slavné Garty. Druhým nejlepším koněm plemene CS byla na 10. místě SONYA (Toy de Maziere – Sany po Servátor – 21) s Pavlem Holešovským z JK Martynkova Obora Bahenec, chovatelem a majitelem klisny je Pavel Kondziolka z Petrovic u Karviné. Třetím nejlepším CS ve finále se stal se 4 tr. body v základním kole valach LOKVENC (Lordano – Vrbice po Cabdulla du Tillard), ježděný Markem Hentšelem z JK Baník Ostrava. Majitelem a chovatelem koně je Ing. Zdeněk Müller, CSc. z Mnětic.

Vítěz čtyřletých DOUBLE HOPE - ing. Milan Pěchouček Nejlepší CS ve čtyřletých LOMICAR (Lordano) - Jiří Papoušek
Vítěz čtyřletých DOUBLE HOPE - ing. Milan Pěchouček,
foto Tereza Bezrouková
Nejlepší CS ve čtyřletých LOMICAR (Lordano) - Jiří Papoušek,
foto Tereza Bezrouková

Čtyřletá SONYA (CS, Toy de Maziere) - Pavel Holešovský Čtyřletý LOKVENC (CS, Lordano) - Marek Hentšel
Čtyřletá SONYA (CS, Toy de Maziere) - Pavel Holešovský,
foto Tereza Bezrouková
Čtyřletý LOKVENC (CS, Lordano) - Marek Hentšel,
foto Tereza Bezrouková

Dekorovací četa, vlevo zástupci SCHCS MVDr. Vít Holý, Ing. Dušan Vantroba a Dana Kováčová
Dekorovací četa, vlevo zástupci SCHCS MVDr. Vít Holý, Ing. Dušan Vantroba a Dana Kováčová ,
foto Tereza Bezrouková

V pětiletých se v první kvalifikaci sešla konkurence 64 koní, do finále jich postoupilo 31, v čele se slovenským teplokrevníkem LEPUSEM (Lordano – Diana po Carthago Z, chovatel Ing. Zdeněk Müller, CSc.). Ten se v neděli s Markem Hentšelem nakonec umístil desátý. První 3 příčky finále opanovali opět importy – 1. COLMETTA (KWPN, Ol Metta) s Ing. Milanem Pěchoučkem z JK Tachov, 2. CLINNUS (KWPN, Clinton) s Karlem Polákem z JK HAPAX, o.s., 3. CALUPO (BWP, Catoki) s Ondřejem Zvárou ze stáje Arcus Engineering Czech. Plemennou knihu CS dobře reprezentovala se 4 tr. body ARMEN (Lordano – Amareta po Amaretto D II) s Pavlem Holešovským z Martynkovy Obory Bahenec, chovatele a majitele Pavla Kondziolky, dále taktéž se 4 tr. body hřebec QUIDO REBEL (CS, Guidam Sohn – Lady po Lord) chovatelky a majitelky Dany Kováčové z Újezdu u Týna nad Vltavou, s jezdcem Zdeňkem Hruškou z JK prof. M. Hrabánkové.

Vítěz pětiletých COLMETTA - ing. Milan Pěchouček Nejlepší CS v pětiletých LEPUS (Lordano) - Marek Hentšel
Vítěz pětiletých COLMETTA - ing. Milan Pěchouček,
foto Tereza Bezrouková
Nejlepší CS v pětiletých LEPUS (Lordano) - Marek Hentšel,
foto Tereza Bezrouková

Pětiletá ARMEN (CS, Lordano) - Pavel Holešovský Pětiletý QUIDO REBEL (CS, Guidam Sohn) - Zdeněk Hruška
Pětiletá ARMEN (CS, Lordano) - Pavel Holešovský,
foto Tereza Bezrouková
Pětiletý QUIDO REBEL (CS, Guidam Sohn) - Zdeněk Hruška,
foto Tereza Bezrouková

Člen Rady PK CS Ing. František Petřík dekoruje nejlepšího pětiletého CS LEPUSE
Člen Rady PK CS Ing. František Petřík dekoruje nejlepšího pětiletého CS LEPUSE,
foto Tereza Bezrouková

Šestiletých se sešlo na startu první kvalifikace 42, finále absolvovalo 30. Zvítězil český teplokrevník COOL PARADISE (Colman – Papaya po Phantom) s Janem Chýlem, Sportovní stáj Chýle. Druhý se umístil CARDIFF DWERSE HAGEN Z (ZANG, Conquest van de Helle) s Ondřejem Zvárou z Arcus Engineering Czech a třetí ROZÁRKA 7 (ČT, Radegast – Regata po Cartouche) s Janem Kubrickým ze Sport. stáje Kubrický. Na čtvrtém místě hájil barvy PK CS hřebec ASPARUCH (Acorado I – Valika po Lady´s Lower) s Jakubem Novotným ze Sport stáje Golem. Chovatelem a majitelem Asparucha je Helena Müllerová z Mnětic. Druhým nejúspěšnějším koněm CS byl na 11. místě s Michaelou Šínovou CASIDI (Cassini II – Dime po Caretino), kůň ze stejné matky jako mistr ČR CASCAR a LA MANCHE-T, dříve úspěšný se Z. Zelinkovou. Chovatelem CASIDIHO je Rudolf Janský z Liboše a majitelkou Mária Kováčiková ze Slovenska. Jako třetí nejlepší CS se prezentovala klisna VÍSKA RVP (Refürstinels – Victoria po Boruschkin) s Janem Zwingerem se Stáje Zwinger, majitele Radka Vitáska a chovatele Hř. Albertovec.

Vítěz šestiletých COOL PARADISE (ČT, Colman) - Jan Chýle Nejlepší šestiletý CS ASPARUCH (Acorado I) - Jakub Novotný
Vítěz šestiletých COOL PARADISE (ČT, Colman) - Jan Chýle,
foto Tereza Bezrouková
Nejlepší šestiletý CS ASPARUCH (Acorado I) - Jakub Novotný,
foto Tereza Bezrouková

Šestiletý CASIDI (CS, Cassini II) - Michaela Šínová Šestiletá VÍSKA (CS, Refürstinels) - Jan Zwinger
Šestiletý CASIDI (CS, Cassini II) - Michaela Šínová,
foto Tereza Bezrouková
Šestiletá VÍSKA (CS, Refürstinels) - Jan Zwinger,
foto Tereza Bezrouková

Šestiletá ACORIA-MX (CS, Corrado II) - Ing. V. Minxová Nejlepšího šestiletého CS  ASPARUCHA dekoruje člen Rady PK CS Ing. Dušan Vantroba
Šestiletá ACORIA-MX (CS, Corrado II) - Ing. V. Minxová,
foto Tereza Bezrouková
Nejlepšího šestiletého CS ASPARUCHA dekoruje člen Rady PK CS Ing. Dušan Vantroba,
foto Tereza Bezrouková

M. Šínovou na CASIDIm dekoruje člen Rady PK CS MVDr. Jindřich Müller
M. Šínovou na CASIDIm dekoruje člen Rady PK CS MVDr. Jindřich Müller,
foto Tereza Bezrouková

Kategorie sedmi a osmiletých koní byla spojena a jela se jako handicap 135/ 140 cm.
Do první kvalifikace nastoupilo 57 koní, v neděli startovalo nejlepších 30. Zvítězil BEL CANTO Hradiště (ZFDP, Caruso) s Kamilem Papouškem z JO Srnín, o. s., druhý byl slovenský zástupce WAWO ARAMIS (Ballast) s Igorem Šulkem a třetí ESPRI 2 (ČT, Euripides – Wanesa po Watergatte) s Jiřím Hruškou z JK Opava Kateřinky. PK CS měla v této soutěži jen 1 zástupce a to klisnu SARAH SUN (Corrado II – Arising Sun po Alcatraz) s Ing. Josefem Pařenicou ze stáje Audit Sulice. Chovatelem klisny je Ing. Petr Dajbych z Trnové.

Vítěz sedmi a osmiletých BEL CANTO Hradiště - Kamil Papoušek Nejlepší CS v sedmi a osmiletých SARAH SUN (Corrado II - Ing. Josef Pařenica
Vítěz sedmi a osmiletých BEL CANTO Hradiště - Kamil Papoušek,
foto Tereza Bezrouková
Nejlepší CS v sedmi a osmiletých SARAH SUN (Corrado II - Ing. Josef Pařenica,
foto Tereza Bezrouková

Plemenná kniha slovenského teplokrevníka v ČR podporuje využití svých produktů ve sportu, proto koním, nominovaným za PK CS hradila polovinu startovného. Majitelé a chovatelé 3 nejlepších koní, narozených jako CS, obdrželi finanční odměnu 5, 3, 2 tisíce korun. Všem úspěšným zástupcům gratulujeme!

Martinický šampionát mladých koní byl významným podnikem letošní sezony a těšíme se na jeho další ročníky.

Lucie Zavadilová

Výsledy:
Výsledky čtyřletí koně
Výsledky pětiletí koně
Výsledky šestiletí koně
Výsledky sedmi a osmiletí koně

Foto Tereza Bezrouková

<< Zpět

www.studbookcs.cz