Finále 9. ročníku Moravského šampionátu mladých koní
Trojanovice 21. - 22. 7. 2015

Za krásného slunečného počasí se konalo již 9. Finále MŠMK v příjemném prostředí jezdeckého areálu v Trojanovicích. Na přihláškách se sešlo přes 50 koní, aby bojovali o vítězství v náročných 2 kolových soutěžích. 4 letí 2x ZL, 5tiletí L* a L**, 6tiletí S* a S** a 7miletí S** a ST*.

4 letí
Celkem 3 dvojice nechybovaly v obou kolech ani jednou, v rozeskakování byl s 1 chybou nejrychlejší DARGON (ČT, Ballast – Topas-8) s Radimem Bodlákem (JS Atos). O tři vteřiny byla pomalejší Mgr. S. Kalábová z Hřebčince Tlumačov s plemeníkem QUINTAGO (holst.,Quintero – Contender) maj. Sport a Media. Marek Klus s hannoverským plemeníkem QUINCYm po známém vítězi bundesšampionátu Quaidovi skončil třetí. Nejlepším CS koněm byl 4. umítěný CIMBURA (Calido I – Monroe d´Herbourg po Eyken des Fontenis) chovu Ing. Z. Müllera v sedle s baníkovským M. Hentšelem.

Foto
Foto
Vítěz čtyřletých DARGON (Ballast - Denisa po Topas-8), Radim Bodlák. Vítěz čtyřletých DARGON - Radimm Bodlák.

Foto
Foto
Nejlepší čtyřletý CS, CIMBURA (Calido I - Monroe d´Herbourg po Eyken des Fontenis), Marek Hentšel. CIMBURA - Marek Hentšel.

5tiletí>
Tradičně nejsilnější ročník 5tiletých měl po 1. kole 8 bezchybných jízd, 2. obtížnější kolo zavedlo do rozeskakování nakonec 4 dvojice. Vítězství vybojovala Katka Kubrická s koněm vlastního chovu LENTILKA (ČT, Lord Caletto – Cassilius), Stáj Kubrický před domácí Lucií Strnadlovou na FALL RIVER BLUE (KWPN, Mr. Blue – Corland), SKL Trojanovice, která byla rovněž bezchybná v rozeskakování, jen o O.4 vteřiny pomalejší. Rychlou jízdu předvedl po 1.dnu vedoucí M. Hentšel s CAMERONem (CS, Quick Lauro Z – Arras), JK Baník Ostrava, bohužel 1x chyboval. 4. místo získal polský host Marek Sweda s holandským koněm FLINSTONE UTOPIA a na 5. místo dosáhl opět M. Hentšel s CS plemeníkem PANDRHOLA (Padinus – Cassini II).

Foto
Foto
Vítězka pětiletých LENTILKA (Lord Caletto - Little Love po Cassilius), Kateřina Kubrická. LENTILKA - Kateřina Kubrická.

Foto
Foto
Druhý v pětiletých FALL RIVER BLUE (Mr. Blue - Corland), Lucie Strnadlová. Třetí v pětiletých a nejlepší CS, CAMERON (Quick Lauro Z - Arras), Marek Hentšel.

Foto
Pátý v pětiletých a druhý CS, PANDRHOLA (Padinus - Cassini II), Marek Hentšel.

6tiletí>
Náročná 2 kola na parkurech S* a S** absolvoval nejlépe René Šipoš z Gesomontu Bohumín na valachovi ČT vlastního chovu ASSASIN (Aristo Z – Libanon-54). Matkou Assasina je klisna Sulika, se kterou R. Šipoš vyhrál Finále KMK 5tiletých. 2. místo si odnesl MVDr. Vít Holý a jeho trakénský plemeník QUINTAR (CS, Quintet – Saint Tropez) CS, vítěz MŠMK 4 a 5tiletých. Stejný jezdec sedlal i třetí umístěnou ARCADII (CS, Celer – Ermitaž trak.), JK Hřebčín Amona. 4. skončil P. Holešovský a GRACJE (ČT, Al Campo – Watergate) a 5. místo zůstalo na M. Hentšela s vynikajícím EASY BOYEM (KWPN, Zürich – Faldo), kterého jindy jezdí polská jezdkyně E. Dyzewska, ale pro finále ho zapůjčila stájovému jezdci Baníku Ostrava.

Foto
Foto
Vítěz šestiletých ASSASIN (Aristo Z - Sulika po Libanon-54), René Šípoš. Druhý v šestiletých a nejlepší CS, QUINTAR (Quintet - Stella po Saint Tropez), MVDr. Vít Holý.

Foto
Foto
QUINTAR - MVDr. Vít Holý. Třetí v šestiletých a druhá CS, ARCADIA (Celer - Askáda po Ermitaž), MVDr. Vít Holý.

Foto
MVDr. Vít Holý.

7miletí
Zde se vítězství dočkal konečně M. Hentšel, holštýnský CENSOR (Carthago – Cassini II) byl bezchybný v S** i ST*. Censor je polobratrem Pandrholy a pravým bratrem dříve úspěšného Cruxe – chov. Ing Z. Müller z ERC Mnětice, maj. JK Baník Ostrava. Na 2. místě skončil M. Klus a QUINUS hann (Quintender – Cordalmé), Stáj Mustang a třetí byl host ze Slovenska Michal Žák s oldenburskou klisnou CORWETA (Contact Me). Jan Pavlíček ze stáje Mgr. Josefa Pokorného předvedl pěkně svého RAMON ŠARGOUN (ČT, Curier Carilex – San Bernardino xx) a skončil 4. před opět M. Hentšelem s LOKVENCem (CS, Lordano – Cabdula du Tillard) z JK Baník Ostrava.

Foto
Foto
Vítěz sedmiletých CENSOR (Carthago Z - Cassindi po Cassini II), Marek Hentšel. CENSOR - Marek Hentšel.

Foto
Foto
Nejlepší sedmiletý CS, LOKVENC (Lordano - Vrbice po Cabdulla du Tillard), Marek Hentšel. Druhá CS v sedmiletých AKIRA (Arras - Aktivia po Aktiv), Rudolf Doležal.

Devátý ročník ozdobený mezinárodní účastí (Polsko, Slovensko) je za námi, počasí přálo a areál byl tradičně vzorně připraven. Pěkné a obtížné parkury postavil Jan Kopiš. Celou akci významně sponzoruje Svaz chovatelů CS. V celé Evropě, nejen u nás, je patrný značný pokles počtů koní v soutěžích pro mladé koně, což je velkým nebezpečím pro dobu budoucí. Většina jezdců a majitelů se zajímá jen o koně starší s touhou po rychlém úspěchu na kolbištích a ubývá stájí, které jsou ochotny a schopny mladé koně připravovat. Přitom právě kvalitní příprava mladých koní je opravdovým ukazatelem jezdeckých a trenérských schopností a vychovává nejen další generace nových koní (bez toho by nemělo smysl ani chovatelství). Ale hlavně dorůstají v tomto prostředí další skuteční hipologové. Mladý kůň Vám totiž neodpustí pomalu zapomenutou teorii systému základního výcviku a výcvikovou škálu FEI – takt, uvolnění, přilnutí, srovnání, kmih, podsazení ,... Je jen na nás, jestli se v budoucnu vrátíme k tradičnímu jezdeckému umění, nebo podlehneme touze po rychlém komerčním úspěchu, který je pak často vykoupen zejména poškozením zdravotního stavu koní.

Čeká nás 10. ročník seriálu MŠMK, budeme se těšit na Vaši bohatou účast a všem přejeme, aby poznali krásný pocit z práce s mladými koňmi....

MVDr. Vít Holý
vit.holy@email.cz

Foto Zenon Kisza

Foto
Foto


Výsledkové listiny:
Výsledky čtyřletí
Výsledky pětiletí
Výsledky šestiletí
Výsledky sedmiletí


<< Zpět

www.studbookcs.cz