FINÁLE MŠMK 2009 - Trojanovice 25. a 26. 7. 09

Celkem na 160 koní bojovalo v 7mi základních kolech o účast ve finále Moravského šampionátu 4, 5ti a 6ti letých koní. Na startovní listinu se dostalo nakonec 23 4-letých, 24 5-letých a 23 6-letých. 4leté čekala 2 kola parkuru ZL a finále 12O cm., 5letí závodili na L* a L**, finále 130 cm a 6letí absolvovali S* , S** a rozeskakování 140 cm.

Celý areál byl tradičně pořadatelsky pěkně připraven, vynikl krásný nový překážkový materiál. Pískové kolbiště vydrželo i sobotní odpolední příval vody, kvůli kterému musela být přerušena na chvíli soutěž 6tiletých. Nicméně povrch odolal a tak se celé dva dny skákalo za téměř ideálních podmínek. Příjemná byla možnost opracování ve velké kryté hale hned vedle kolbiště.

Po prvním dnu bylo 9 bezchybných 4letých, 6 čistých 5tiletých a 5x šli čistě 6tiletí. S napětím se tak očekávala 2. kola v neděli a případné finálové rozeskakování.

Sobotní večer zajistila nová sympatická country hudební skupina a bohaté občerstvení a tak většina účastníků hleděla do druhého dne s velkým optimismem :o))

Neděle byla slunečná s příjemnými teplotami, ideální pro soutěžení, povrch kolbiště prosáklý vodou pevný a pružný.

Parkury druhého dne byly poměrně náročné . Pouze 7 dvojic ve 4letém ročníku bylo bez chyb, z obou kol však zůstali bez chyb pouze 3. Nejlépe si nakonec vedl mladý Jan Zwinger s CASPER 3

( Mustang s.r.o. ) po Cartouche z 65/ 445 Amanda Farinelli po Faraday - plem. kniha ČT. Pochází z německé rodiny importované do Nového Jičína kl. Fernandis po Duktus. V původu najdeme ještě hřebce Amon a Admetos, jedná se tedy o ČT s hannoverským původem.

V rychlém rozeskakování získal 4 tr. body. S jednou chybou ale o 5 vteřin pomalejší byla Jiřina Bosáková - JLB Libra (JLB Komorní Lhotka ) - CS. Otcem klisny je holšt. Corrado II, matka Laura 66/146 po Pappilion- Pilot, dále Cattaro a Sahib A..

2x chyboval v rozeskakování v pomalejším čase Jiří Malý - CLARK- L ( Stáj Montana ) po Catango Z ze Samary 73/43 po Marobud xx , dále Sahib a Quoniam I - ČT. - Hř Tlumačov.

Na 4. místě pak bodoval Jiří Hruška - CATANGO HT z Kateřinek s 1 trestným bodem z obou kol. ( Catango Z ) a 5. místo vybojovala domácí Lucie Strnadlová a ENJA , opět po Catango Z - ČT. Velmi dobrá vizitka pro plemeníka Catango Z.

5ti letí - Sobotní L* dokázalo bez chyby zdolat 6 dvojic, nedělní L**již jen 5 koní . Do rozeskakování se probojovaly pouze 2 dvojice, které svedly velmi vyrovnaný souboj. Oba koně nakonec na výšce 130 cm 1x chybovali a tak vítězná Dominika Durčáková s BINGO BALLAST - B ( Beskyd nábytek ) zvítězila nad MVDr. Vítem Holým s ILUSIVE QUEEN ( Hř. Amona ) pouze o 3 desetiny vteřiny ! Bingo Balast - ČT - po Ballast z Willonca T - chov. Zd Babor.hannoverská Willonca je po Wagner a sama sportovala do st. ST ve skoku i drezuře.

Ilusive Queen je po trakenském Quoniam III z 7 150 Idyla po Regent z legendární Iluze.- chov. MVDr. Helena Holá Hř Amona. 3. místo pro sebe získal Jan Malý a CATANGO E ( Stáj Montana ) - Hř. Tlumačov- Catango Z z Femina JM 4309 po Dietward 4. - 4 trestné body z obou kol. Stejného výsledku dosáhl i 4. v pořadí MVDr. Vít Holý a MADELAINE ( Hř. Amona ) , tato dvojice je loňskou vítězkou 4letého šampionátu. Jejím otcem je trakénský Ikar , matka Moravia po Lopez, dále Genius - rodina Morava- Saň. A rovněž 4 tr. b. z obou kol měla i 5. D. Durčáková, tentokrát s RODRIGO B po Rosario z Gipsy T po Voltaire. Ilusive Queen a Madelaine jsou zástupci CS, ostatní ČT.

6ti letí - Na startu se nakonec objevilo 22 dvojic a to byla velmi pěkná účast. V prvním kole viděli diváci 5 výkonů s nulou , druhé kolo S ** šlo čistě dokonce 7 koní. Z obou kol byli bezchybní dva zástupci Baníku Ostrava. Marek Hentšel sedlal Sandina Auto Sitta, importovaného holštýna, Tomáš Bajnar zástupce CS a vítěze základních sedmi kol Saurona po Silvio II. Sandino v rozeskakování několikrát za sebou chyboval a M. Hentšel vzdal. Vyrovnaný Sauron shodil pouze jednou a tak zaslouženě zvítězil i ve finále 6tiletých. SAURON - CS - je chovu p.Bedřicha Wagnera z Jaroměře , po Silvio II z Kaspbery po Landos, majitelem je Pavel Hudeček.

V loňském roce skončil v šampionátu 5tiletých 2., kdy ho porazil právě holštýnský SANDINO AUTO SITTA, po Silvano z matky po Calando I, majitel Leo Sitta.3.příčku získal Jan Zwinger s LIMIT 5 ( Mustang sro ) po Le Patron z Valencie - ČT. 4. skončil Jiří Hruška a MR. VOX Agromarket ( Opava Kateřinky )- CS - po Mr Cox z trakénské Víry po Cherson - matka VIGORY. Oba měli 4 tr. b. ze dvou kol. 5 tr. b. pak inkasoval David Fialka se SIMPLEX ( JK Mustang ) hann hřebec po Stakkato. Mezi 6tiletými nebyla žádná diskvalifikace.

Generálním sponzorem šampionátu byl Svaz chovatelů slovenského teplokrevníka , který zároveň odměnil své nejlepší zástupce. Koně CS již tvořili 1/4 startovního pole. Pořadí nejlepších v rámci plem. knihy CS bylo :

4 letí :

 1. JLB Libra/ Corrado II /
 2. Korádo H / Corrado II /
 3. Glorion 1 / Veneur du Luc /
 4. Coriel / Corrado II /
 5. Harry 4 / Harun /

5ti letí :

 1. Ilusive Queen / Quoniam III /
 2. Madelaine/ Ikar /
 3. Aramona / Arras /
 4. JLB Promile / Ikar /
 5. Hasky/ Silvio II /

6ti letí :

 1. Sauron / Silvio II /
 2. Mr. Vox/ Mr. Cox /
 3. Akord 2 / Aktiv /

Svaz chovatelů slovenského teplokrevníka v ČR odmění zvláště i chovatele nejlepších koní, narozených v rámci PK CS, v jednotlivých ročnících finanční cenou 5000,- Kč.

4letí JLB Libra - Václav Drábik - Horní Suchá u Havířova

5tiletí Ilusive Queen - MVDr. Helena Holá - Hř. Amona Bolatice

6tiletí Sauron - Bedřich Wagner - Starý Ples u Jaroměře

3.ročník MŠMK máme úspěšně za sebou, můžeme se těšit na další pokračování a budeme ještě sledovat české pokračování a Středoevropské Finále v Hradišťku u Poděbrad.

V příštím roce by Svaz chovatelů CS rád rozvinul a podpořil znovu soutěž 7mi letých na stupni ST a seriál pro děti a juniory s hodnocením na styl jezdce. Konečná podoba těchto soutěží bude ještě předmětem jednání mezi chovatelským svazem a pořadateli.

Závěrem bych rád poděkoval všem, kteří se ne MŠMK aktivně podíleli a jsou to pořadatelé, Svazy CS a Kinský, sponzoři ale samozřejmě i majitelé, trenéři a jezdci... a samozřejmě patří velký dík všem koním, kteří to všechno snámi, lidmi, vydrželi :o))

MVDr. Vít Holý

Výsledkové listiny

Fotografie (autor Jiří Gebauer)

4-letí: 65/ 7 CASPER 3– Jan Zwinger (Stáj Mustang s.r.o.)

2726 Cartouche – 65/ 445 Amanda Farinelli po 2742 Faraday

ČT, nar. 2005, chovatel Jaromír Kundera, Hošťálková

Zwinger Jan-Casper 3 ČT, nar. 2005, chovatel Jaromír Kundera, Hošťálková

5-letí: 53/ 20 BINGO BALLAST-B – Dominika Durčáková (Beskyd Nábytek s.r.o.)

2782 Ballast – Wilonca (hann.) po Wagner

ČT, nar. 2004, chovatel Zdeněk Babor, Dobrá

Durčáková Dominika-Bing Ballast B-144 a

6-letí: 80/ 31 SAURON– Tomáš Bajnar (JK Baník Ostrava)

856 Silvio II – 44/ 981 Kaspbery po 5055 Landos

CS, nar. 2003, chovatel Bedřich Wagner, Starý Ples u Jaroměře

Bajnar Tomáš-Sauron Bajnar Tomáš-Sauron

Nejlepší koně narození v rámci PK CS:

4-letí: 66/ 311 JLB LIBRA – Jiřina Bosáková (JLB Komorní Lhotka)

969 Corrado II – 66/ 146 Laura po 5067 Papillion

nar. 2005, chovatel Václav Drábik, Havířov

Bosáková Jiřina-JLB Libra Bosáková Jiřina-JLB Libra

5-letí: 73/ 551 ILUSIVE QUEEN – MVDr. Vít Holý (JK Hřebčín Amona)

Quoniam III – 7-151 Idyla po 3227 Konzulent – 30 (Regent)

Nar. 2004, chovatelka MVDr. Helena Holá – Hřebčín Amona, Borová

Holý Vít-Ilusive Queen

6-letí: 80/ 31 SAURON

Bajnar Tomáš-Sauron
<< Zpět

www.studbookcs.cz