Přehlídka hříbat PK CS v Mněticích 2017.

Za nečekaně pěkného slunečného počasí se v sobotu 14. října 2017 uskutečnil 2. ročník přehlídky hříbat plemene CS v Mněticích.

Přihlášeno bylo celkem 15 hříbat, nakonec se na velmi pěkně připraveném předváděcím kolbišti se představilo 5 hřebečků a 7 klisniček se svými matkami.

Komise pracovala ve složení Ing. Otakar Vondrouš, Jiří Kotyza a Zdeněk Jílek. Velmi hodnotným odborným komentářem doprovodil přehlídku Jan Chýle.

Kategorie hřebečků byla poněkud ochuzena o neúčast hned 2 hříbátek, z předvedených nejvíce zaujal černý bělouš MONACO (2004 Russel II – 50/ 542 Montilla po 514 Renomee Z ze známé a výkonné klisny VČ 666 Monika po 23 Varin lipský). Hřebečka dovezl jeho chovatel a majitel Jiří Krčmář ze Skrovnice. Chovatele skokových koní jistě potěšil pohled na hřebečka QUAIDAM EHM (5181 Quaid – Xenja FA po Cassini II, Acord II), ryzáka chovatelky Edity Weissarové z Moravské Třebové. Tato chovatelka na loňské přehlídce úspěšně představila velmi pěknou klisničku ze stejné matky po hřebci 2194 Little Joe. Poměrně početnou produkci hřebce 2015 Tarzan zastupoval ryzák THOR (z matky 6/ 876 Gale po 273 Topas-14, 918 Alois, 428 Valát-12) chovatelky Ing. Ilony Růžičkové z Velkého Borku. Velmi pěkným pohybem zaujal hnědobílý strakoš TRISTAN BERNSTEIN chovatelky PhDr. Anny Reinbergerové z Prahy. Hřebeček po Beethowenově synu 1523 Bernsteinovi je z matky 45/ 779 Tiba (Ibišek – 41/ 616 Tibera po 477 Taarlon z humburské 54 Libera), pocházející z chovu Ing. Františka Petříka. Tereza Čvrtečková z Dubence dovezla hřebečka CALLIAS, potomka mladého sportujícího plemeníka 2306 Dařbuján z matky 49/ 952 Carmen po 984 Corleograf, Duramus II, Quoniam II – 140.

Kategorie klisniček byla početně i kvalitativně poněkud silnější. Nejvíce se vývinem, exteriérem, pohybem i celkovým předvedením líbila temperamentní GENEVA, hnědka po 1053 Guidam Sohn z matky Gresken po Ephebe for Ever, Ciacomo. Majitelem klisničky je Mgr. Jaroslav Müller z Mnětic. Přítomné koňaře si jistě získala i matka hříběte, ušlechtilá Gresken. V kolekci potomků hřebce Russel II se blýskla velmi povedená klisnička tmavá ryzka ROYAL CHOCOLATE chovatele a majitele Jana Chýleho ze Zákup. Matka 31/ 951 Antika je po cenném hřebci 704 Amio (sportujícím pod jménem Mio za TJ Svinčice, po Amadeus z vynikající svinčické „ T“ klisny Magika po Gidran XIV-18) z matky Prérie po Merian, P XVI, pocházející z kladrubského teplokrevného stáda). Nejprověřenější zahraniční genofond reprezentovala impozantní DRAHOMÍRA (5188 Diamant de Semilly – 80/ 14 Diana po Carthago Z z 45/ 586 Duha po Voltaire z Dobra Wola (POL) xx po Meautry xx), chovatele a majitele Ing. Zdeňka Müllera z Mnětic. Zaujala především vývinem, pohybem a celkovým předvedením. Matka Diana dala již mimořádně úspěšného Lepuse (Lordano), tak se na výkony Drahomíry ve sportu můžeme těšit.

Kvalitní pohyb předvedla OPTIMA – V po 1475 Caruso z 56/ 276 Orchidei II po Landos z JM 3186 Orchidei I po Silvaner xx, Havel xx) chovatele Jiřího Vejmělka z Hybrálce.

Hřebce Russel II reprezentovaly celkem 4 klisničky, krom Royal Chocolate to byly:
RONJA (z matky 18/ 133 Heide po 294 Landruf z netolické 377 Furioso VI z 333 Servátor (Baba) z 221 Malá), chovatelky Sandry Resselové ze Středokluk. Této klisničce matka uhynula, byla proto předváděna s náhradní matkou (svou sestrou, atraktivní Fürst Fionou). Ronja vynikala pohybem a ušlechtilostí.
NIOBÉ (z matky 80/ 549 Nice Paloma po 968 Edminton z 53/ 486 Nicol po francouzském Jasmin z kladrubské Neapol po P XVI), kostnatá klisnička korektního exterieru, chovatelky Evy Vinšové ze Zbirohu.
BALESTRINA (z matky Balerína xx po Mill Pond xx z Beautiful Delight (IRE) xx chovatele Jiřího Krčmáře ze Skrovnice.

Všechna hříbata byla na předvádění velmi dobře připravena a jejich majitelům patří velký dík a uznání. Věnovali plno času, energie a nákladů přípravě hříbat na předvádění, absolvovali nakládání a cestu s malým hříbětem, někteří přijeli z velké dálky…

Precizní přípravu areálu a celé předvádění zajišťoval pořadatelský tým pod vedením Mgr. Jaroslava Müllera.

Doufáme, že se chovatelům tato akce líbila, že nám zachovají přízeň a přivezou svá hříbata vystavit i v příštím roce.

Nashledanou na přehlídce 2018.

Ing. Lucie Zavadilová

Katalog hříbat.

Fotogalerie Martiny Kůstkové zde: http://www.jezdectvi.cz

<< Zpět

www.studbookcs.cz